Director departament: CS II dr. Mihai-Bogdan ATANASIU

Departamentul de Ştiinţe Socio-Umane (DSU) este parte a Institutului de Cercetări Interdisciplinare (ICI) înfiinţat în anul 2019 ca structură de excelenţă în cercetare, aflat în subordinea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC). Formarea şi activitatea cercetătorilor din domeniile ştiinţelor umaniste şi sociale (Filologie, Filosofie, Ştiinţe economice, Sociologie, Istorie, Teologie) au început, însă, sub diverse forme de organizare instituţională, acum aproape două decenii, timp în care au dovedit că şi-au îndeplinit misiunea de a propune şi de a cerceta, atât la nivel individual, cât şi la nivel de grup, teme relevante care le-au adus rezultate substanţiale.

Înfiinţarea ICI a adus un suflu nou cercetării din domeniile fundamentale ale UAIC, provocând specialiştii din ştiinţele socio-umane la abordări de natură pluri-, inter- şi transdisciplinară. În acest context, misiunea DSU este de a stimula şi valoriza excelenţa în cercetare, de a emite şi de a împărtăşi cunoştinţe de top, de a spori reputaţia instituţională, de a participa la proiecte şi colaborări cu instituţii de prestigiu, de a fi un cadru profesional de formare şi perfecţionare academică pentru cei care doresc să urmeze o carieră în cercetare.

Într-un mediu construit pe principii solide, de competenţă, meritocraţie, colegialitate, stabilitate şi predictibilitate, activitatea de cercetare din cadrul DSU răspunde provocărilor cu care se confruntă astăzi ştiinţele socio-umane, armonizând exigenţele formulate de strategiile instituţionale, naţionale şi europene cu aşteptările legitime ale fiecărui cercetător.

CS II dr. Mihai-Bogdan ATANASIU

Director Departament de Științe Socio-Umane