CS III dr. Anca-Diana Bibiri

Domenii de interes:

Anca-Diana Bibiri este cercetător științific (CS III) la Departamentul Științe Socio-Umane, Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași. A obținut un doctorat în filologie și o bursă postdoctorală în studii lingvistice în cadrul aceleiași universități; principalele domenii de cercetarea abordate sunt: fonetică și dialectologie, prosodia și intonația, lingvistică computațională, procesarea limbajului natural, lexicografie, sociolingvistică. Lucrează în diferite proiecte de cercetare științifică despre intonație, procesarea limbajului natural, construirea de corpusuri electronice ale limbii române și efectele socio-culturale ale migrației (AMPER-AMPROM; SoRoEs; DMRIT; Mapping Books; ReTeRom; CoRoLa; MIG Ro-Be, CO-MIB).