CS Dr. Ana Catană-Spenchiu

Domenii de interes:

Ana Catană-Spenchiu este absolventă a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, cu un doctorat în Filologie, obținut în anul 2012, cu teza intitulată Între Biblia de la Bucureşti (1688) şi revizia din 1795 a lui Samuil Micu. Probleme de traductologie, susținută în cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Domeniile sale de interes sunt: editarea și interpretarea textelor vechi, probleme de traductologie, problema traducerii textului biblic, digitalizarea lexicografică. A desfășurat activități de cercetare în proiecte precum: Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688, finanțat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi; Corpus lexicografic românesc esenţial. 100 de dicţionare din bibliografia DLR aliniate la nivel de intrare şi la nivel de sens, proiect CNCSIS-UEFISCDI, cod TE_246/2010, 2010 – 2013. În prezent este membru în echipa de cercetare a două proiecte: Integrarea istoriei universale în cultura românească prin traduceri de texte istorice din limba germană la sfârşit de secolul al XVIII-lea şi început de secolul al XIX-lea (PN-III-P1-1.1-TE2019-0721) și proiectul O reevaluare a psaltirilor românești din secolul al XVI-lea. Corpus aliniat și studii comparative, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (PN-III-P4-ID-PCE2020-2939).