Poza site _ Mihai

CS III dr. Constantin-Ionuț Mihai

Domenii de interes:

Constantin-Ionuț MIHAI este cercetător științific gr. III la Departamentul Științe Socio-Umane, Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și cadru didactic asociat la Facultatea de Litere, secția de Filologie clasică, a aceleiași Universități. A fost student Erasmus la Universitatea din Bari (Italia) și bursier al Academiei Române, filiala Iași. De asemenea, a fost bursier DAAD la Seminar für Alte Kirchengeschichte, Patrologie und Christliche Archäologie, de la Universitatea din Münster, Germania, și cercetător invitat la Centre for the Study of Antiquity and Christianity, de la Universitatea din Aarhus, Danemarca. A participat la manifestări științifice naționale și internaționale, în Iași, București, Bari, Tübingen, Oxford ș.a. Printre publicațiile sale se numără volume de autor, traduceri, studii și recenzii în reviste de specialitate din țară și din străinătate.