CS II dr. Andreea Mironescu

Andreea Mironescu este CS III dr. la Institutul de Cercetări Interdisciplinare și are un doctorat în domeniul Științe Umaniste-Filologie, obținut  în 2012 la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”. Din 2013 a co-inițiat și co-organizat conferința multidisciplinară Perspectives in Humanities and Social Sciences. Între 2014 și 2015 a fost cercetător postdoctoral într-un proiect sub egida Academiei Române. Ariile ei de expertiză sunt literatura română și comparată, teoria critică, memoria și postmemoria comunismului. Este autoarea unei monografii (Afacerea clasicilor: Paul Zarifopol și critica modernității, 2014) și a mai multor articole publicate în jurnale și volume colective din România, Slovacia, Germania, Canada și Marea Britanie. Este unul dintre contributorii volumului Theory in the Post Era. A Vocabulary for the 21st Century Conceptual Commons (Bloomsbury, 2021) și membră a mai multor asociații academice naționale și internaționale, printre care Memory Studies Association and Modern Language Association.