CS I dr. habil. Valentina Diana Rusu

Valentina Diana Rusu este Cercetător Științific II la Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Departamentul Științe Socio-Umane, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, România. Este absolventă de Finanțe la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași. Activitățile sale actuale de cercetare se referă la antreprenoriat, întreprinderi mici și mijlocii, decizii de finanțare, inovare și competitivitate și analiza datelor de tip panel. A publicat în jur de 60 de lucrări în reviste economice indexate în baze de date internaționale de top. De asemenea, a participat activ la peste 60 de conferințe științifice la nivel național și internațional. Este recenzor pentru mai multe reviste indexate Web of Sciences și alte baze de date internaționale și, de asemenea, pentru mai multe evenimente științifice naționale și internaționale.