Grosu Emanuel

CS III Dr. Emanuel Grosu

Arii de cercetare:

Emanuel Grosu, doctor în filologie clasică (2011), este CS III în cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare – Departamentul Științe Socio-Umane, al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. A participat ca referent sau coorganizator la conferințe naționale și internaționale, este traducător și editor al volumelor/capitolelor: Anselm de Canterbury, De ce s-a făcut Dumnezeu om (Polirom, 1997); Marco Polo, Cartea lui Marco Polo, zis şi Milionul, cetățean al Veneției, în care se istorisesc minunățiile lumii (Humanitas, 2004); Paulus Diaconus, Istoria longobarzilor (Polirom, 2011); Toma d’Aquino, Summa Theologica, Ia, qq. 27-34, IIae IIae, qq. 51-60 (Polirom, 2009, 2016); Anonim, Călătoria Sfântului abate Brendan (Polirom, 2018); Dungalus Reclusus, Scrisoarea către Carol cel Mare despre dubla eclipsă de Soare din anul 810 (Editura Universității ”Alexandru Ioan Cuza”) 2020). Este coeditor al lucrărilor Conferinței PHSS 2014-2018.