CS III dr. Andrei Constantin Sălăvăstru

Direcții de expertiză:

Dr. Andrei Constantin Sălăvăstru este Cercetător Științific III la Departamentul Științe Socio-Umane, în cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași. Preocupările lui se concentrează pe spațiul anglo-francez în perioada premodernă și, mai precis, asupra intervalului 1450-1610. Publicațiile sale includ cartea Reprezentări și semnificații politice ale maladiei în perioada premodernă (Anglia anilor 1470-1610), apărută la Editura Universității Alexandru Ioan Cuza în anul 2012. Articolele sale precedente au abordat teme referitoare la utilizarea analogiilor corporale în gândirea politică premodernă, în particular în Anglia epocii Tudorilor, cu un accent special pe conceptele metaforice de “maladie politică” și “medic politic”. Preocupările lui actuale se axează pe ideologia puterii și propaganda în cursul războaielor religioase din Franța (1562-1598), cu accentul pus pe problema tiraniei, a rezistenței și a tiranicidului în literatura politică din perioada respectivă.