CS III dr. Iosif Camară

Iosif Camară este cercetător ştiinţific III la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (Departamentul Ştiinţe Socio-Umane, Centrul de Studii Biblico-Filologice „Monumenta linguae Dacoromanorum”). Volume: Rugăciunea Tatăl nostru în limba română. Studiu istorico-filologic (2020), Practici de traducere a numelor proprii în scrisul românesc premodern (1780-1830) (2017) (autorul studiului filologic al corpusului), Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688 (2014-2015) (coautor şi editor la mai multe volume). Studii şi recenzii în reviste filologice ca Swedish Journal of Romanian Studies, Biblicum Jassyense, Annales Universitatis Apulensis. Organizator al Simpozionului „Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană” şi editor al actelor conferinţei. Cercetător post-doctoral (2013-2015) cu tema Aspecte lingvistice ale păstoritului românesc în Carpaţii Nordici. Cadru didactic asociat pentru câteva semestre la Facultatea de Litere, UAIC (seminarul de lingvistică şi de istoria limbii române literare). Membru fondator (2010-) şi vicepreşedinte (2017-) al Asociaţiei de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România.