CS II dr. Mihaela Mocanu

Mihaela MOCANU este cercetător științific gradul II, director al Institutului de Cercetări Interdisciplinare al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. A urmat studii de licență în filologie,  masterat în literatură comparată şi antropologie culturală și doctorat în cotutelă la Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice și la Facultatea de Informatică ale Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Este membru fondator al grupului de cercetare Interdisciplinary Research Center on Cultural Heritage (IRCCH) care reunește cercetători din domeniul științelor umaniste și sociale, având ca scop principal investigarea patrimoniului cultural național în context european, pe fondul globalizării și al accentuării mobilității umane (https://erris.gov.ro/Interdisciplinary-Research-C-3). A făcut parte din echipa mai multor proiecte cu finanțare națională și internațională, este autor a două cărți de specialitate și coautor la alte șase volume.