Romanul memoriei în postcomunism – Workshop metodologic

Departamentul de Științe Socio-Umane din cadrul Institutului de Cercetări Interdisciplinare al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași vă invită la workshopul Romanul memoriei în postcomunism. Workshopul este organizat în cadrul proiectului PN-III-P1-1.1-TE-2021-1429 Romanul memoriei în postcomunism: subgenuri, generații, rețele transnaționale (MEMORO), finanțat de Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării prin PNCDI III și își propune:

• crearea unui spațiu de discuție între cercetători, scriitori și studenți preocupați de problema memoriei recente
  • explorarea unor practici literare și de cercetare vizând narativizarea memoriilor plurale ale (post)comunismului și modurile în care acestea pot fi studiate
  • circumscrierea unor principii conștiente pentru analiza romanului memoriei, care  să  faciliteze o abordare multidirecțională și incluzivă a literaturii
Partenerul evenimentului este Muzeul Național al Literaturii Române Iași.
Data/ora: Vineri, 3 noiembrie 2023, ora 14.00
Locație: Casa Muzeelor, str. Vasile Alecsandri nr. 6, Sala de conferințe (parter)