Gerber-Ioana Cristina-ACS_CERNESIM-ICI-SITE-2021

CS dr. Ioana Cristina Gerber

Departamentul de Științe Exacte și Științe ale  Naturii, Centrul CERNESIM

Gerber Cristina a obținut licența în fizică, specializarea Fizică Medicală, și studiile de master în fizică,
specializarea Biofizică și Fizică Medicală, în cadrul Facultății de Fizică a Universității „Alexandru Ioan Cuza”
din Iași. Activitatea de cercetare s-a concentrat asupra aplicațiilor plasmei la presiune atmosferică în domeniul biomedical.
A obținut titlul de doctor în fizică în cadrul Școlii Doctorale a Facultății de Fizică a Universității „Alexandru
Ioan Cuza” din Iași. Direcția de cercetare abordată în cadrul doctoratului s-a concentrat pe aplicatiile plasmelor in hidrocarburi in sinteza materialelor, și relevanța astrofizică a materialelor obținute.
În prezent activitatea de cercetare vizează aplicațiile plasmei în astrofizică de laborator, în domeniu biomedical și în agricultură.