I_Dumitrache

CS II dr. Iulia Dumitrache

Departamentul de Științe Exacte și Științe ale  Naturii, Centrul ARHEOINVEST

Iulia Dumitrache este în prezent cercetător (CS III) în cadrul Universității „Al. I. Cuza” din Iași, Institutul de Cercetări Interdisciplinare – Domeniul Științe, Centrul de cercetare Arheoinvest.

Profilul său științific cuprinde mai multe domenii și direcții de cercetare. Chiar dacă cea mai consistentă componentă este legată de istoria economică a Imperiului Roman, nivelul subiacent al expertizei este reprezentat de istoria socială și militară romană. Cea mai mare parte a lucrărilor sale implică investigația prosopografică drept principala metodă de cercetare, cu aplicații în studierea persoanelor implicate în oficierea cultului imperial, negustorii din Imperiul Roman, personalul militar și legăturile acestuia cu autohtonii.

Expertiza sa include, de asemenea, epigrafia latină, concentrată mai ales pe epigrafia ocupațională, și arheologia, fiind membru al colectivului de cercetare de la Micia (Vețel, județul Hunedoara).