Institutul de Cercetări Interdisciplinare al Universității „Alexandru Ioan Cuzaˮ din Iași a câștigat finanțare pentru alte 10 proiecte de cercetare. Astfel, în urma participării la competițiile „Proiecte de cercetare pentru stimularea tinerelor echipe independente (TE)”, „Proiecte de cercetare postdoctorală (PD)” și „Proiecte de cercetare exploratorieˮ (PCE), organizate în 2021 de Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI), cercetătorii din Institut au obținut finanțare pentru implementarea următoarelor proiecte de cercetare:

Proiect de cercetare exploratorie (PCE)

• Studiul degradării atmosferice a unor solvenți organici curați, director de proiect prof. univ. dr. Olariu Romeo Iulian.

Proiecte de cercetare pentru stimularea tinerelor echipe independente (TE)

• Nanostructuri de tip perovskit dublu pentru dispozitive de conversie a energiei solare, director de proiect CS III dr. Bulai Andreea Georgiana;
  •  Aplicatii de mediu ale precursorilor amorfi ai mineralelor in depoluarea apelor, director de proiect CS III dr. Brînză Țepeș Loredana;
  • Evaluarea susceptibilității mediilor de apă dulce la poluarea cu deșeuri din plastic, director de proiect  CS III dr. Mihai Florin;
  • Semnificația ecologică și evolutivă a polimorfismului cromatic la specii de reptile cu caracteristici biologice contrastante, director de proiect Strugariu Alexandru;
  • Noi structuri peptidice cu potențiale aplicații în terapia țintită și diagnosticul timpuriu în cancer, director de proiect CS III dr. Ciobănașu Corina;
  • O abordare cauzală sistematică a selecţiei naturale şi consecinţele ei filosofice, director de proiect CS III dr. Jeler Ciprian;
  • Romanul memoriei în postcomunism: subgenuri, generații, rețele transnaționale, director de proiect CS III dr. Mironescu Andreea;
  • Halieutica Scythiae Minoris. Pescuitul si industria pestelui la gurile Dunarii in perioadele romana si romano-bizantina, director de proiect CS III dr. Dumitrache Iulia.

Proiect de cercetare postdoctorală (PD)

• Mobilitatea purtătorilor de sarcină utilizând tehnica Photo-CELIV în celule solare organice bazate pe noi amestecuri ternare, director de proiect ACS dr. Hroștea Laura.

Rata de succes la ultimele competiții a fost sub 25%, iar bugetele proiectelor pentru care s-a câștigat finanțare însumează 5.044.982 lei.