Departamentul de Științe Socio-Umane vă invită marţi, 8 octombrie 2024, începând cu ora 13:30, în Sala Ferdinand (Corpul A al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași), la Seminarul științific „Digital Humanities în mediul universitar românesc. Istoric, direcții de dezvoltare, provocări și învățăminte”, susținut de Lect. univ. dr. Vlad POPOVICI, Facultatea de Istorie și Filosofie, DigiHUBB – Transylvania Digital Humanities Centre, Universitatea „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca. Moderator al evenimentului: CS I dr. Roxana Patraş, Departamentul de Ştiinţe Socio-Umane, Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Cu o substanţială componentă de interdisciplinaritate, prelegerea are în vedere o trecere în revistă a istoricului cercetărilor și al instituționalizării Digital Humanities în mediul universitar din Cluj-Napoca şi va sublinia principalele realizări din ultimul deceniu, provocările întâmpinate, succesele, dar și eșecurile – incluzând o analiză a cauzelor acestora. O parte importantă a prelegerii va fi dedicată prezentării sumare a situației actuale, a principalelor structuri instituționale și proiecte de cercetare existente, precum și direcțiilor de dezvoltare anticipate și conexiunilor intersdisciplinare cu domenii precum științele sociale, științele naturii sau științele economice. Vor avea loc prezentări ale instrumentelor dezvoltate, inclusiv ale celor cu potențial colaborativ, în particular recent-construita platformă de Știință cu Cetățeni, care, începând cu luna noiembrie a anului 2024, va fi deschisă cercetătorilor din întreaga țară.

Vă aşteptăm!