CS III dr.Mihai-Bogdan Atanasiu

Mihai-Bogdan Atanasiu este CS III în cadrul Departamentului Ştiinte Socio-Umane, Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi profesor asociat la Facultatea de Istorie din cadrul aceleiaşi instituţii. Doctor în Istorie din martie 2012, cercetător postdoctoral (2014-2015), director sau membru în cadrul unor proiecte de cercetare finanţate de Ministerul Educaţiei Naţionale (2008-2020) şi membru al unor societăţi academice naţionale (din 2006). Activitatea sa de cercetare se concentrează pe istoria politică, socială şi culturală a Ţării Moldovei în veacurile XVII-XIX. Mihai-Bogdan Atanasiu a publicat două monografii, numeroase articole în volume de studii şi în reviste prestigioase din ţară şi din străinătate, a coordonat apariţia unor volume de studii, a editat o serie de izvoare istorice şi este membru în comitetele redacţionale ale unor reviste recunoscute. În anul 2017 a primit premiul „Nicolae Iorga” al Academiei Române.