CS II dr. habil. Aurelian-Petruș Plopeanu

Director Departamentul de Științe Socio-Umane

Domenii de interes:

Aurelian-Petruș Plopeanu este cercetător principal CS II și director al Departamentului Științe Socio-Umane (DSU) la Institutul de Cercetări Interdisciplinare (ICI) din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. S-a angajat la DSU în 2013. A obținut doctoratul la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași în 2010. Între 2010 și 2013, a fost cercetător postdoctoral la aceeași instituție academică. A efectuat stagii de cercetare la London School of Economics and Political Science (Anglia), Universitatea din Utrecht (Olanda), Universitatea Ludwig Maximilian din München (Germania) și Universitatea din Berna (Elveția). A fost membru în două proiecte internaționale de cercetare finanțate de Swiss National Science Foundation (Elveția). A publicat numeroase articole în reviste internaționale de prestigiu. De asemenea, o carte ca unic autor și două în calitate de co-autor. În prezent, este afiliat la importante instituții academice din străinătate, precum Workgroup for Empiric Research of Religion (AGER) din cadrul Universității din Berna (Elveția). Din 2009, este cadru didactic asociat al Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.