ICIUAIC

Arii de expertiză:

Profil științific:

Contact:

Sabina-Nicoleta Rotenștein este cercetător științific, doctor, la Departamentul Științe Socio-Umane, Institutul de Cercetări Interdisciplinare, cu o experiență de cercetare de 11 ani. Este absolventă a unui masterat în lingvistică și a unui doctorat în filologie la Facultatea de Litere, a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Activitatea actuală de cercetare se concentrează asupra studiilor de lingvistică și onomastică, fiind axată pe procesele de evoluție istorică și schimbare lingvistică din morfologia verbală a limbilor romanice și pe onomastică istorică. A publicat articole indexate privind statutul numelor proprii între convenție lingvistică și discurs, procesele de modificare și de traducere ale numelor proprii, precum și despre tipologia numelor de familie românești. Activitatea anterioară a privit publicarea unor texte vechi românești, transcrise în alfabet latin, însoțite de indice de cuvinte și incluse în seria Monumenta linguae Dacoromanorum.